Kaip teisingai prižiūrėti drabužius ir rūbus vaikams

Nusipirkus gražią, mielą aprangą vaikams, svarbu žinoti, kaip teisingai prižiūrėti, skalbti, lyginti, džiovinti drabužius. Ant kiekvienos aprangos elemento yra papildomos etiketės, skirtos suteikti rūbo nešiotojui informaciją apie priežiūrą. Dažniausiai tai yra eilė kelių simbolių, kurie suteikia pagrindinę informaciją, kaip skalbti, lyginti, džiovinti.

Yra kelios pagrindinės aprangos priežiūros simbolių grupės, kad aprangos naudotojui būtų lengviau susigaudyti ir teisingai rūpintis savo rūbais.

Pagrindinės grupės:

  • skalbimas;
  • balinimas;
  • džiovinimas;
  • lyginimas;
  • cheminis valymas.

Žemiau apžvelgsime kiekvieną priežiūros grupę atskirai.

Kaip teisingai skalbti drabužius ir rūbus vaikams

Pagrindinius drabužių skalbimo simbolius galima suskirtistyti į pagrindines tris dalis:

  • skalbimo būdas - galimas tik rankomis, šitas būdas taikomas ypatingai jautriems audiniams, kuries skalbimo mašinos būgnas kelia tiesioginę grėsmę, iš kitos pusės, šiuolaikinės skalbimo mašinos turi po kelis skalbimo ciklus, kurie leidžia pasirinkti ypatingai švelnius skalbimo būdus, iš kurių galima atrasti  skalbimo rankomis analogą;
  • skalbimo būdas - galimas skalbimo mašina;
  • skalbimo ciklas - dažniausiai skalbimo mašinos turi po kelis skalbimo ciklus, skirtus skirtingo tipo audiniams - medvilnei tiks vienas skalbimo ciklas, poliesteriui ar poliamidui tik kitas skalbimo ciklas, vilnai bus reikalingas trečias, švelnus ciklas, renkantis ciklą svarbu atkreipti dėmesį į drabužių vaikams apipavidalinimą - rūbai, apranga vaikams dažnai puošiama įvairiomis aplikacijomis, lipdukais su vaikų mėgstamais herojais, įvairiais siuvinėtais karoliukais, kurie ypač patrauklūs mergaitėms. Tokio tipo rūbus rekomenduojama skalbti išverstus į blogą pusę ir švelnesniu ciklu, tai padės skalbimo mašinos metaliniam būgnui nepažeisti mėgstamo berniukų ar mergaitčių herojų lipdukų, nesugadinti linksmos aplikacijos ir žaismingų, ryškių mergaičių mėgstamų karoliukų ar spalvingų žvynelių.
  • skalbimo temperatūra - skalbimo mašinos savo naudotojams siūlo galimybę pasirinkti iš kelių temperatūrų režimų, temperatūros dydžiai dažnai būna pririšti prie skalbimo ciklų, tačiau dažniausiai galima pasirinkti savo individualią temperatūrą pasirinkus konkretų ciklą.

Žemiau pateikti pagrindiniai drabužių ir rūbų vaikams skalbimo simboliai. 


Kaip teisingai balinti aprangą, rūbus

Antra drbužių priežiūros grupė yra susijusi su galimybe balinti rūbus. Drabužių balinimas yra procesas, kurio metu pašalinamos dėmės ir spalvos iš drabužių, siekiant atkurti pradinę baltą spalvą, tačiau ne visus audinius galima balinti, tai yra naudoti baliklius. Norint balinti rūbus ypač svarbu išsinagrinėti drabužių priežiūros etiketes, ar balinimas yra leidžiamas ir kokius baliklius galima naudoti. Taip svarbu suprasti, kad šie ženklai skirti tik balinimo veiksmui, bet ne dėmių valikliui. Dėmių valikliai skiriasi nuo baliklių, dėmių valikliai dažniausiai yra švelnesni, skirti spalvotiems audiniams. Jeigu drabužio etiketė neleidžia balinimo, tai nereiškia, kad rūbui negali būti naudojamas dėmių valiklis. Renkantis dėmių valiklius, svarbu atkreipti dėmesį į dėmių valiklio paskirtį, naudojimo būdą ar audinio tipą, kuriam galima naudoti dėmių valiklį.


Kaip teisingai džiovinti išskalbtus drabužius

Žemiau pateikti rūbų, aprangos džiovinimo simboliai. Dauguma šiandien naudoja džiovinimo mašinas dėl jų teikiamo greičio ir patogumo. Tačiau prieš apsisprendžiant džiovinti išskalbtus drabužius džiovinimo mašinoje, labai svarbu atkreipti dėmesį, ar galima džiovinti vaikiškus rūbus džiovyklėje ir jeigu galima, kokia temperatūra yra optimaliausia, norint nesugadinti ar nepažeisti audinio. Aukšta džiovinimo temperatūra gali ne tik sugadinti audinį, bet taip pat labai dažnai "sumažina" drabužius. Tai ypač aktualu natūraliems audiniams, pvz. medvilnei. Todėl renkantis džiovinimą džiovyklėje svarbu tinkamai nustatyti temperatūrą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tam tikrų rūbų džiovinti džiovyklėje negalima, apie tai infoamcija bus pateikta drabužio priežiūros etiketėje. Džiovinant aprangą vaikams ne džiovinimo mašinoje, rekomenduojama ją tinkamai išpurtyti, ištampyti, tai padės išlaikyti drabužio formą jam išdžiūvus ir tuo pačiu nepakeisti pločio, dydžio. Audiniai priklausomai nuo jų verpimo tipo ir rašto, yra linkę plėstis į tam tikras puses, todėl išskalbtų rūbų formavimas padeda audinį sugrąžinti į tinkamą būseną.


Kaip teisingai lyginti vaikišką aprangą

Išdžiovinus rūbus vaikams, svarbu juos tinkamai išlyginti. Žemiau matome rūbų priežiūros etiketėse pateiktus galimus lyginimo simbolius, kurie nurodys tinkamą lyginimo temperatūrą ir būdą - ar galima lyginti su garu, ar be jo. Tėveliai, turintys kelis vaikus, visada vertina drabužius, kuriuos dėl šiuolaikinio gyvenimo tempo galima dėvėti nelygintus. Čia pravers rūbų džiovinimo taisyklė - jeigu išskalbtą rūbą gerai ištampysite ir išfasonuosite, išdžiuvus jį užteks sulankstyti, lyginti jo nebereikės. Daugiausia tai liečia trikotažinio audinio tipo drabužius. Visgi daugumą drabužių iš kartūninio tipo audinių lyginti reikės norint, kad mergaitės ar berniuko drabužėliai neatrodyti susiglamžę. Lyginant svarbu žiūrėti ne tik į temperatūrą ir garo naudojimą, bet ir tinkamą lyginimo pusę. Jeigu apranga vaikams puošta lipdukais, aplikacijomis, žvyneliais - būtina drabužius lyginti išverstus. Norint lyginti neišverstus tokio tipo rūbus, reikia nenaudoti lygintuvo ant etikečių, aplikacijų, žvynelių ar lipdukų. Karštu lygintuvu perbraukę per lipduką ar žvynelį, galite sulaukti ne tik vaiko ašarų dėl mylimo ir mėgstamo drabužėlio sugadinimo, kartu išsilydęs lipdukas ar žvyneliai gali sugadinti lygintuvo padą.


Cheminis drabužių ir aprangos valymas

Paskutinė drabužių ir rūbų preižiūros ženklų grupė yra susijusi su cheminiu valymu. Cheminis valymas gali būti sausas arba šlapias. Bet kokiu atvėju tai yra profesionalus  darbas, kurio namų sąlygomis atlikti nepavyks. Šios grupės ženklai yra daugiau skirti profesionalams, kurie užsiima profesionaliu cheminiu valymu.